To, że pokój czy jakiekolwiek inne oświetlenie można oświetlić na tysiące sposobów, nie jest absolutnie przesadą. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej lampy pokojowe i od razu będzie widać, jak wiele wyników się pojawia. Z jednej strony można wybrać lampę, jaka tylko się zamarzy, a z drugiej może być problem z decyzją, którą wybrać, gdyż jest ich tak wiele. Sklepy oferują na tyle duży wybór, że nie ma możliwości, aby znalazł się taki klient, który nie znajdzie dla siebie jakiegoś modelu. Każdy, niezależnie od gustu, w którymś z wielu sklepów na pewno w końcu upatrzy sobie idealną dla siebie lampę do pokoju.
Pokój jest miejscem, które wymaga specyficznego oświetlenia. Jest to miejsce, w którym przebywają zarówno domownicy, jak i goście. Oświetlenie musi więc pełnić z jednej strony funkcję użytkową, a z drugiej – estetyczną. Ale nie jest obecnie problemem, aby kupić lampę do pokoju, która jest i estetyczna w wyglądzie i daje dobre światło. Od niedawna mamy bowiem na rynku oświetlenie LED, które oferuje wiele możliwości pod wieloma względami, o czym będzie niżej.
Jakie dobierać lampy do pokoju?
Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, ale raczej nie ma na jednej uniwersalnej odpowiedzi. To, jaki rodzaj lampy jest najlepszy dla danej osoby, zależy już tylko od jej gustu. Ważne, aby oświetlenie odpowiadało domownikom, podobało się im i było łatwe w obsłudze. Poza walorami estetycznymi, w przypadku oświetlenia warto pamiętać, aby wziąć pod uwagę kilka innych czynników, w tym przede wszystkim dwa szczególnie istotne: odpowiednie natężenie światła oraz jego barwę. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak właśnie te czynniki wpływają nie tylko na wygląd oświetlanego wnętrza, ale przede wszystkim na samopoczucie. W internecie można znaleźć wiele porad odnośnie tej kwestii, nawet kalkulatory, które pozwalają obliczyć moc światła poprzez uwzględnienie metrażu, ilości światła naturalnego, koloru ścian i wyposażenia itp. Oczywiście jasność w pokoju czy innym pomieszczeniu jest również względna. Jedne osoby lubią mieć bardzo jasno, inne wolą światło przytłumione.
Rodzaje lamp pokojowych
Tak jak i oświetlenie do każdego innego pomieszczenia, tak i lampy pokojowe dzielimy na wiszące i stojące. W każdej z obu tych kategorii dostępnych jest wiele rodzajów. Klienci mogą wybierać pomiędzy tradycyjnymi i nowoczesnymi designami. Wśród tych pierwszych najpopularniejsze to lampy stylizowane zgodnie ze stylami w sztuce, np. art-deco, choć już np. Bauhaus zaliczany jest raczej do form nowoczesnych. Wiele z lamp jest stylizowanych na postarzane. Takie rustykalne lampy świetnie nadają się do klasycznych wnętrz, wykończonych drewnem i innymi naturalnymi materiałami. Wiele osób preferuje jednak sprzęty nowoczesne. Dziś i takich nie brakuje. Poza tym, że mają nietypowe kształty, często nieregularne, są wykonane przy użyciu szkła, tworzyw sztucznych oraz metali lub ich imitacji.
Różnorodne kształty lamp do pokoju
Sklepy z oświetleniem oferują wiele rodzajów lamp pokojowych, jeśli chodzi o kształt. Klienci znajdą zarówno duże lampy żyrandole, które zazwyczaj są wieszane centralnie w pomieszczeniu, jak i mniejsze lampy, z jednym źródłem światła, które można umieszczać w konkretnym miejscu pomieszczenia. Wiszące lampy pokojowe dzieli się pod względem liczby montowanych żarówek lub świetlówek, choć podział ten zaburzają ostatnimi czasy taśmy LED. Popularne są również kapmy liniowe, szczególnie te oferujące możliwość skierowania światła z poszczególnych reflektorów. Inny typ oświetlenia to punkty świetle wpuszczane w sufit, których również duży wybór. A coraz więcej na rynku jest lamp i opraw wykorzystujących jako źródło światła świetlówki lub taśmy LED. Ich niewielkie wymiary powodują, że oświetlenie oparte na diodach LED może przybrać dowolny kształt i mieć formę zarówno wiszącej lampy, jak również listwy wbudowanej w sufit czy ścianę.
Wiele osób zamiast jednego centralnego źródła światła w postaci żyrandola woli kilka mniejszych. Na takie osoby czeka duży wybór kinkietów czy plafonów. Te również dzielą się na formy nowoczesne i klasyczne i również wykorzystują rozmaite typy świetlówek. Coraz popularniejsze jako oświetlenie pokoju są lampy stojące, zarówno proste, jak i łukowe. Te ostatnie są szczególnie modne. Świetnie nadają są do oświetlenia miejsca, gdzie stoi sofa lub fotel.
LED-y, świetlówki, halogeny czy żarówki?
Jeszcze niedawno dominującym źródłem światła w naszych domach i w naszym otoczeniu były tradycyjne żarówki wolframowe. Jednakże unijne obostrzenia przyczyniły się do tego, że systematycznie wycofywano je z rynku, a ich miejsce zaczęły zajmować świetlówki energooszczędne. Jako że barwa emitowanego przez nie światła nie wszystkim odpowiadała, coraz częściej zaczęto stosować halogeny. Dziś wszystkie te rodzaje są wypierane przez światło z diod LED, które ma wiele zalet i jeśli zostanie dopracowane, powinno całkowicie zastąpić żarówki, świetlówki czy halogeny.
Wybór konkretnego rodzaju światła zależy od preferencji oraz, niestety, zasobności portfela. Najbliższe pod względem barwy światłu dziennemu jest światło tradycyjnych żarówek. Ich wadą jest jednak to, że są najbardziej energochłonne, a poza tym te o najwyższej mocy zostały wycofane z rynku. Sprzedawcy i producenci omijają ten zakaz i wypuszczają na rynek tzw. żarówki wstrząsoodporne. Dzięki temu nadal w sprzedaży znajdziemy lampy pokojowe na ten typ oświetlenia. Halogeny również mają barwę najlepszą dla zdrowia oczu, ale pod tym względem znów najlepsze i najbardziej perspektywiczne wydają się być LED-y. Żarówki i taśmy można kupić zarówno w barwie, ciepłej, dziennej, jak i zimnej. Dwa pierwsze rodzaje będą najlepsze do lamp pokojowych. Jeśli rodzaj lampy czy oprawy pozwala, można zastosować świetlówki o barwie dziennej jednocześnie z ciepłymi i te pierwsze stosować w dzień, a te drugie w porach wieczornych i nocnych. W lampach, gdzie użyte są taśmy LED, możliwe jest zmienianie barwy światła i dostosowanie jej do pory dnia czy doby.
Gdzie kupować lampy do pokoju i innych pomieszczeń?
Prawdę powiedziawszy, to już zależy od indywidualnych preferencji. Oczywiście, największy wybór znajdziemy w sklepach internetowych. Można się pokusić o stwierdzenie, że tam znajdziemy wszystko. I zazwyczaj w sklepach on-line najlepsze są też ceny. Często można też trafić na atrakcyjne promocje cenowe i kupić lampy żyrandole czy inne za przysłowiowy bezcen. Mimo to, wiele osób preferuje zakup w sklepach stacjonarnych, gdzie można dany rodzaj lampy obejrzeć na żywo i ocenić organoleptycznie, np. sprawdzić moc światła czy jego barwę. Jednakże nie należy się obawiać zakupów przez internet. W zdecydowanej większość lamp pokojowych można zastosować żarówki lub świetlówki o różnej mocy, więc to, co widać w sklepach nie zawsze jest jedynym wyborem. Ponadto, towar zakupiony przez sieć można zwrócić bez podania przyczyny, a więc jeśli tylko nam się nie spodoba, można go odesłać, otrzymując pieniądze z powrotem.
Wiele lamp znajdziemy tylko i wyłącznie w internecie. Szczególnie chodzi tu o ekskluzywne i drogie lampy pokojowe zagranicznych producentów. Wiele z nich to wręcz prawdziwe dzieła sztuki, które są zaprojektowane bardziej do tego, aby stanowić ozdobę pokoju, niż faktyczne źródło światła. Ceny takich lamp wynoszą kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych i na pewno nie dostanie się w sieciowym sklepie. Zakup internetowy jest wówczas jedynym wyjściem. Ponadto, kupując przez internet, nie musimy się ograniczać do oferty polskich sklepów. Możemy kupować w zagranicznych, jeśli tylko oferują wysyłkę do Polski.
Lampy pokojowe i funkcje
Wybierając lampy do pokoju, warto zwrócić na te, które oferują dodatkowe funkcjonalności, a nie ograniczają użytkownika do ustalonych na sztywno parametrów. Wiele z lamp ma reflektory kierunkowe, którymi możemy oświetlić lub wyeksponować w ten sposób konkretne obszary w pomieszczeniu, a nie oświetlać równomiernie. Oświetlenie kierunkowe jest szczególnie praktyczne w porze wieczornej i nocnej. Z tego samego powodu, w przypadku lamp z kilkoma punktami świetlnymi, warto wybierać te, które pozwalają na wyłączenie części z nich i dostosowanie ilości światła do aktualnych potrzeb. Do regulacji natężenia światła przydatny będzie też ściemniacz. Można stosować zarówno ściemniacze ścienne, jak i pod konkretne źródła światła. Dziś dostępne są coraz bardziej funkcjonalne ściemniacze elektroniczne, które można również programować i stosować tzw. pesety. W tym przypadku trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, aby upewnić się, że dany typ źródła światła może być stosowany ze ściemniaczami. Najbardziej zaawansowane lampy, szczególnie nowoczesne lampy żyrandole LED mogą być sterowane głosowo lub przez pilota, a nawet aplikację w smartfonie.
Wybór lamp pokojowych – samodzielnie czy z ekspertem?
Tu również zdania będą podzielone. Wiele osób poradzi sobie zupełnie samodzielnie i wybierze dobre oświetlenie. Warto jednak podpytać sprzedawcę. Szczególnie w specjalistycznych salonach i sklepach internetowych z oświetleniem pracują osoby, które naprawdę się znają na rzeczy i pomogą wybrać optymalne lampy żyrandole i inne. Te najbardziej profesjonalne punkty sprzedaży oświetlenia oferują też często usługę projektu systemu oświetlenia w pomieszczeniu czy całym domu. Podobnie jest, gdy zlecamy urządzenie wnętrz projektantowi. On również dobierze odpowiednie światło, nierzadko przy współpracy ze specjalistami od oświetlenia właśnie.
Podsumowując, wyborowi oświetlenia warto poświęcić chwilę, szczególnie gdy jest to inwestycja duża i tym samym kosztowna. Choć nie jest to zawsze wyznacznikiem, to najczęściej jednak cena idzie w parze z jakością. Wydając nieco więcej, na produkt dobrej jakości, najprawdopodobniej zaoszczędzimy na ewentualnej wymianie na nowy po awarii czy utracie walorów wizualnych. Przy zakupie warto też sprawdzić, czy dana lampa pokojowa czy inna jest zasilana standardowymi i łatwo dostępnymi żarówkami bądź świetlówkami. Te nietypowe mogą być drogie, trudno dostępne, a po jakimś czasie już nawet niedostępne. Podsumowując, przemyślany zakup na pewno będzie opłacalny nie tylko pod względem finansowym, a czas poświęcony na wybór lampy do pokoju nie będzie czasem straconym, a dobrze zainwestowanym.