Przed Tobą pierwsza wizyta u psychologa? Pamiętaj, że podstawą jest znalezienie godnego zaufania specjalisty. Nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Należy wybrać osobę, która posiada niezbędne kompetencje, a także doświadczenie. Oczywiście duże znaczenie ma również osobowość – nie z każdym specjalistą nawiążemy więź, która jest podstawą udanej psychoterapii.
Sprawdź kwalifikacje specjalisty
Zanim zdecydujemy się na pierwszą wizytę u psychologa dobrze jest sprawdzić, jakie kompetencje on posiada. Nie zapominajmy o tym, że najlepsi specjaliści kształcą się przed całe życie. Nie wystarczy więc ukończyć studiów. Dobrze, jeśli wybrany przez nas fachowiec posiada ukończone kursy oraz szkolenia. Sprawdźmy, jak dawno zdobył on ostatni certyfikat. Jak to zrobić? Zwykle wystarczy jedynie odwiedzić stronę wybranego przez nas psychologa.
Wiadomym jest, że doświadczenie zawodowe również ma znaczenie. Umawiając się na pierwszą wizytę u psychologa sprawdźmy, od ilu lat funkcjonuje on na rynku. Wiadomym jest, że trudno jest zweryfikować specjalistę, który rozpoczął działalność relatywnie niedawno. Znalezienie opinii na jego temat będzie nie lada wyzwaniem, jednak nie jest to niemożliwe.
Poznaj opinie wcześniejszych pacjentów
Jeśli chcesz mieć pewność, że pierwsza wizyta u psychologa będzie udana, to koniecznie sprawdź opinie wystawione przez wcześniejszych pacjentów. Z pewnością okażą się one sporym wsparciem. Dowiemy się, czy dany specjalista jest godny zainteresowania. Nie zapominajmy jednak o tym, że są to subiektywne odczucia, które zależą od wielu czynników. Należy je uwzględnić, jednak nie można traktować ich niczym wyznacznika.
Nie zaszkodzi zajrzeć na fora tematyczne, czy też do mediów społecznościowych. Można tam porozmawiać z osobami, które jakiś czas temu same przygotowywały się do pierwszej wizyty u psychologa. Udzielone przez nich wskazówki z pewnością będą stanowić ułatwienie.
Umów się na konsultację
Pierwsza wizyta u psychologa nie oznacza długoterminowej współpracy. Ważne jest to, aby umówić się na konsultację, gdyż to właśnie dzięki niej możemy ocenić, czy mamy do czynienia z zawodowcem. Pierwsze wrażenie ma znaczenie. Musimy obdarzyć psychologa zaufaniem, ponieważ zdradzamy mu intymne szczegóły z naszego życia.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z terapii po kilku spotkaniach. Jeśli czujemy, że wsparcie otrzymane od wybranego psychologa jest zbyt małe, to nie ma sensu marnować czasu. Rozsądniej jest znaleźć kogoś, kto przypadnie nam do gustu.