Skip to content Skip to footer

Jak wygląda recykling stali?

Stal jest materiałem, który można bardzo łatwo wykorzystać ponownie, co oznacza, że wykazuje się dużą podatnością na recykling. Nie traci swoich najważniejszych właściwości, czyli bardzo dużej trwałości. Jednocześnie wykorzystanie recyklingu to doskonały sposób na zaoszczędzenie materiałów i energii.

Zastosowania stali

Jest to niezwykle popularny materiał wykorzystywany w wielu branżach. Stal nierdzewna ze względu na swoje właściwości jest stosowana między innymi w budownictwie do wznoszenia różnego rodzaju konstrukcji oraz elementów budynków. Poza tym ten materiał służy również do produkcji pokryć dachów, karoserii samochodowych, statków, elementów mebli,maszyn, a także opakowań.

Złom stali wykorzystywany do recyklingu powinien spełniać kilka warunków, przede wszystkim nie może zawierać resztek substancji takich jak farby, oleje oraz innego rodzaju chemikalia. Do wykorzystania nie nadają się także opakowania po substancjach niebezpiecznych, na przykład środkach owadobójczych i smarach.

Rodzaje złomu stalowego

Do punktów skupu stali trafiają różnego rodzaju elementy wykonane z tego materiału. Można je podzielić na dwie główne kategorie:

Złom stali mortyzacyjny – maszyny, konstrukcje i wyroby stalowe, pochodzące głównie z zakładów przemysłowych i wydobywczych, przedsiębiorstw budowlanych i transportowych, a także gospodarstw rolnych.

Odpady produkcyjne – są to odpady, które powstają w procesie obróbki stali, głównie w zakładach produkcyjnych i warsztatach.

Recykling złomu stalowego

Do przetwarzania złomu stali można wykorzystać różne technologie, między innymi w zależności od rodzaju odpadów. W zależności od zastosowanych rozwiązań otrzymuje się materiał o odmiennej czystości, przeznaczony do różnych zastosowań.

Skup stali prowadzony jest przez wiele punktów, które mogą specjalizować się w konkretnych rodzajach materiału, na przykład stali narzędziowej lub stali nierdzewnej.

Trzeba pamiętać, że do recyklingu przydatne są głównie elementy wykonane z jednego rodzaju stali, np. stali nierdzewnej. Najważniejsze aby były one możliwe czyste i nie zanieczyszczone pozostałościami różnych produktów takich jak ojeje.

Warto pamiętać, że stal to materiał, który może być przetwarzany wiele razy bez utraty wysokiej jakości. Produkcja stali ze złomu pozwala na bardzo duże oszczędności zarówno energii, materiałów, jak i wody, a także znacznie ogranicza emisję zanieczyszczeń. Jest to więc rozwiązanie opłacalne dla przedsiębiorców, a także korzystne dla środowiska naturalnego.
Więcej w tym temacie znajdziesz na stronie http://zlomweglika.pl/zlom-stali-szybkotnacej.