Przyjęło się zakładać, że problemy z trądzikiem, wypryskami i innymi zmianami na twarzy, to problem głównie nastolatków. Niestety, niektórzy dorośli również cierpią ze względu na nieestetyczne zmiany i poszukują terapii, które pozwolą na eliminację problemu.
Metody domowe
Klasyczne metody likwidacji zmian na twarzy opierają się o oczyszczanie wewnętrzne i zewnętrzne. Dbałość o dobrą kondycję skóry i jej higienę to podstawa każdej terapii. Traktowanie jej delikatnymi środkami – najlepiej tym do cery trądzikowej, regularne usuwanie nadmiaru sebum i odpowiednie nawilżanie, pozwalają na skuteczne łagodzenie zmian i likwidowanie warunków do narastania bakterii.
Ważnym jest również dbanie o czystość wnętrza, czyli utrzymanie prawidłowej diety. Niektóre wysoko przetworzone produkty oraz np. kakao (a więc i czekolada!) mogą przyczyniać się do powstawania nowych, ropnych zmian na twarzy, dekolcie i plecach. Dieta oparta na warzywach, owocach, wodzie niegazowanej i innych naturalnych, prostych produktach pozwala na usuwanie toksyn z organizmu.
Metody specjalistyczne
Niektóre zmiany wymagają jednak specjalistycznej ręki. Leczenie trądziku może odbywać się w gabinecie medycyny estetycznej. Prawidłowy dobór zabiegów, pozwoli na głębokie oczyszczenie skóry, a co za tym idzie – na zlikwidowania warunków do swobodnego namnażania się bakterii. Specjalista dobierze odpowiednie metody – np. zabiegi laserowe, ręczne oczyszczanie oraz zaplanuje terapię, która powinna znacznie ograniczyć zmiany trądzikowe na skórze.
Innym, skutecznym sposobem na leczenie trądziku jest kuracja, przygotowana przez lekarza specjalistę. Współpraca dermatologa i endokrynologa może zaowocować doskonałymi efektami. Terapia opiera się przede wszystkim o badania hormonalne, których regulacja pozwoli na eliminację przyczyn zmian na twarzy. Czasem konieczna jest również terapia antybiotykowa, która wspiera likwidację bakterii, które są odpowiedzialne za ropne zmiany i mało estetyczny wygląd twarzy.
Każde rozwiązanie, mające na celu wyleczenie trądziku niestety wymaga czasu, cierpliwości i utrzymania rutyny. Efekty leczenia są jednak widoczne i pozwalają odzyskać wysoką samoocenę, a co za tym idzie – lepszy komfort życia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki