Pierwsze skojarzenie ze słowem „paleta” wiąże się zazwyczaj z najpopularniejszym, drewnianym modelem euro (EPAL), występującym powszechnie w handlu i transporcie, który pojawił się w połowie XX wieku i zrewolucjonizował rynek. Choć wydawać by się mogło, że jest to rozwiązanie idealane, warto przyjrzeć się alternatywie, jaką są palety z tworzyw sztucznych.
Wspólne standardy
Na rynku dostępne są dwa typy palet drewnianych: palety EURO (zgodne z licencją EPAL: ) oraz palety jednorazowe. Różnią się one konstrukcją i jakością wykonania, z którą wiąże się tzw. nośność, a zatem maksymalna waga, która może zostać załadowana na drewniane podwyższenie – dla palety euro jest to 1200 – 1500kg. Palety euro, wykonane z drewna dobrej jakości, są używane powszechnie w całej Europie, dostosowane do szerokości wszystkich rodzajów wózków widłowych a także do łatwego składowania w magazynach. Uwspólnienie wymiarów i konstrukcji pozwoliło na międzynarodowy i krajowy transport towarów bez konieczności jego przepakowywania – co jest czasochłonne oraz może powodować uszkodzenie transportowanej partii. Z tego powodu także palety z tworzyw sztucznych wykonuje się z zachowaniem tych samych wymiarów: 1200mm x 800mm.
Niekorzystne wahania wagi
Mimo stosowania wspólnych standardów, palety drewniane różnią się między sobą, gdyż powstają przy udziale czlowieka. Podlegają także wahaniom wagi – np. poprzez chłonięcie wody przez deski w wyniku niewłaściwego przechowywania. Tymczasem wady tej nie mają palety z tworzyw sztucznych, które wytworzone są z materiałów nieabsorbujących wody. Tworzywo, z którego są wykonane, jest także dużo lżejsze niż drewno użyte jako budulec w tradycyjnej palecie, a także zachowuje wysoką odporność na uszkodzenia. Typowa paleta plastikowa 1200×800 waży, w zależności od konstrukcji, około 15-18 kg. Jest to nawet 10 kg mniej niż standardowa paleta drewniana, której waga wynosi około 25 kg!
Czy użycie naturalnego materiału istotnie jest korzystniejsze dla natury?
Wiele osób uważa, że używanie drewnianych palet jest przejawem troski o środowisko naturalne. Jednak, warto wziąć pod uwagę fakt, że do skonstruowania palety dobrej jakości, wykorzystuje się wysokiej jakości drewno, które pozyskiwane jest dzięki wycinkom drzew. Tymczasem palety plastikowe powstają z materiału podlegającego procesowi recyklingu i ważnym ogniwem w łańcuchu przetwarzania tworzyw sztucznych.