Skip to content Skip to footer

Rydze kiszone?

Dobre rydze marynowane mogą zostać zastąpione przez doskonałe w smaku kiszone grzyby, których przygotowanie wymaga trochę wysiłku, ale jest warte każdej minuty pracy. Wyjątkowo oryginalny smak przywodzący na myśl beztroskie chwile dzieciństwa doskonale wpłynie na samopoczucie zapewniając błogie chwile relaksu.

Składniki

Do tego wyjątkowego słoika trzeba włożyć kilka podstawowych składników, dzięki którym dobre rydze marynowane doskonale się ukiszą. Oprócz kilograma rydzów należy przygotować:
– jedna dużą cebulę
– cztery listki laurowe
– kilka ziarenek ziela angielskiego
– sól niejodowana
– cukier

Przygotowanie

Rydze należy porządnie oczyścić z zanieczyszczeń przyniesionych z lasu i opłukać najpierw w ciepłej, a potem w zimnej wodzie. Warto przy tym również ponownie sprawdzić, czy każdy z nich po przekrojeniu lub dotknięciu robić się zielony – to znak, że przy grzybobraniu nikt się nie pomylił i to faktycznie rydz. Nie wolno spożywać żadnych grzybów, co do których ma się jakiekolwiek wątpliwości. Dobre grzyby marynowane lub kiszone to przede wszystkim jadalne grzyby.

Kolejnym krokiem jest wrzucenie oczyszczonych grzybów do wrzącej osolonej wody i obgotowanie ich przez 2-3 minuty. Dzięki temu podczas kiszenia nie wytworzą nieprzyjemnej goryczy.

Kolejnym krokiem jest pokrojenie w plasterki cebuli i ułożenie jej na dnie wyparzonych słoików. Następnie układa się grzyby warstwami, po 4 na warstwę blaszkami do góry. Każdą warstwę należy obsypać szczyptą soli, odrobiną cukru i kawałkiem listka laurowego oraz dodać na wierzch plasterki cebuli. Co trzy warstwy dodaje się ziarenko ziela angielskiego dla zapachu i smaku. Na wierzchu ostatniej warstwy należy ułożyć cebulę i całość porządnie docisnąć.

Słoiki

Dociśnięcie jest o tyle ważne, że jeśli zostanie źle zrobione to w kiszonki dostanie się za dużo powietrza i całość się zepsuje. Doskonały smak uzyska się dopiero wtedy, kiedy to, czym się dociska będzie porządnie zdezynfekowane i stabilnie ustawione. Po takim zabiegu umieszcza się słoiki w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej i czeka 24 h. Po tym czasie grzyby powinny puścić sok. Jeśli sok nie przykryje całości trzeba dolać solanki, aby wszystko było przykryte.

Następnie należy słoiki ponownie docisnąć, przykryć i zostawić na około dwa tygodnie, dzięki czemu dobrze się ukiszą. Po tym czasie można je zapasteryzować w piekarniku lub podczas gotowania – tym razem ten proces przeprowadza się, aby zatrzymać kiszenie.

Leave a comment