Metody leczenia niepłodności

  • -

Metody leczenia niepłodności

Category : zdrowie i uroda

Niepłodność dotyka coraz większej ilości par, które chcą mieć własne dzieci. Na szczęście istnieje wiele metod, które mogą dac im szansę na posiadanie własnego potomstwa.

Niepłodność – przyczyny

Przyczyny niepłodności mogą leżeć po stronie kobiety lub mężczyzny. Najczęściej niepłodność spowodowana jest wadami budowy narządów płciowych lub zaburzeniami hormonalnymi. Zajście w ciążę utrudniają także niektóre przebyte choroby (różyczka u kobiet, świnka u mężczyzn).

Coraz częściej przyczyną niepłodności jest późne macierzyństwo, nadużywanie alkoholu oraz środków odużajacych.

Diagnostyka niepłodności

O niepłodności mówimy wtedy, gdy para pragnąca mieć dziecko przez rok regularnie współżyje płciowo i nie stosuje środków zabezpieczających, a mimo to nie pojawia się upragniona ciąża. To sygnał, że należy udać się do kliniki leczenia niepłodności w celu dokonania diagnostyki.

Lekarz na podstawie wywiady i badania fizykalnego podejmie decyzję o konieczności wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych lub USG. Najczęściej klinika in vitro oferuje wykonanie wszystkich badań na miejscu.

Metody leczenia niepłodności

Klinika leczenia niepłodności dobiera meody w zależnosci od postawionej diagnozy. Najczęściej stosowane są:

– laparoskopia,
– inseminacja,
– in vitro.

Laparoskopia wykorzystywana jest w przypadku udrażniania jajników, usuwania małych mięśniaków, endometriozy lub korekty nieprawidłowości mięśniaków. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od jednej do dwóch godzin.

Inseminacja polega na zapłodnieniu komórki jajowej w jamie macicy plemnikami partnera lub dawcy plemników. Wcześniej plemniki są odpowiednio przygotowywane w laboratorium kliniki leczenia niepłodności.

Metoda in vitro polega na zapłodnieniu pozaustrojowym, jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności. Komórka jajowa zostaje zapłodniona plemnikiem w warunkach laboratoryjnych kliniki in vitro. W ciągu 3 do 5 dni zarodek bezpiecznie się rozwija, a następnie zostaje przeniesiony do macicy, gdzie rozwija się aż do porodu.