Skip to content Skip to footer

Metody leczenia niepłodności

Niepłodność dotyka coraz większej ilości par, które chcą mieć własne dzieci. Na szczęście istnieje wiele metod, które mogą dac im szansę na posiadanie własnego potomstwa.

Niepłodność – przyczyny

Przyczyny niepłodności mogą leżeć po stronie kobiety lub mężczyzny. Najczęściej niepłodność spowodowana jest wadami budowy narządów płciowych lub zaburzeniami hormonalnymi. Zajście w ciążę utrudniają także niektóre przebyte choroby (różyczka u kobiet, świnka u mężczyzn).

Coraz częściej przyczyną niepłodności jest późne macierzyństwo, nadużywanie alkoholu oraz środków odużajacych.

Diagnostyka niepłodności

O niepłodności mówimy wtedy, gdy para pragnąca mieć dziecko przez rok regularnie współżyje płciowo i nie stosuje środków zabezpieczających, a mimo to nie pojawia się upragniona ciąża. To sygnał, że należy udać się do kliniki leczenia niepłodności w celu dokonania diagnostyki.

Lekarz na podstawie wywiady i badania fizykalnego podejmie decyzję o konieczności wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych lub USG. Najczęściej klinika in vitro oferuje wykonanie wszystkich badań na miejscu.

Metody leczenia niepłodności

Klinika leczenia niepłodności dobiera meody w zależnosci od postawionej diagnozy. Najczęściej stosowane są:

– laparoskopia,
– inseminacja,
– in vitro.

Laparoskopia wykorzystywana jest w przypadku udrażniania jajników, usuwania małych mięśniaków, endometriozy lub korekty nieprawidłowości mięśniaków. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od jednej do dwóch godzin.

Inseminacja polega na zapłodnieniu komórki jajowej w jamie macicy plemnikami partnera lub dawcy plemników. Wcześniej plemniki są odpowiednio przygotowywane w laboratorium kliniki leczenia niepłodności.

Metoda in vitro polega na zapłodnieniu pozaustrojowym, jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności. Komórka jajowa zostaje zapłodniona plemnikiem w warunkach laboratoryjnych kliniki in vitro. W ciągu 3 do 5 dni zarodek bezpiecznie się rozwija, a następnie zostaje przeniesiony do macicy, gdzie rozwija się aż do porodu.

Leave a comment