Skip to content Skip to footer

Zabieg masażu klasycznego bez tajemnic

Masaż klasyczny to technika relaksacji, leczenia bólu i pobudzenia mięśni stosowana od tysięcy lat. Ta doskonała terapia lecznicza oraz profilaktyka stanowi doskonałą alternatywę dla stosowania leków przeciwbólowych, uspokajających czy nasennych. Stanowi kluczowy element rehabilitacji, ale także odnowy biologicznej.

Uniwersalność masażu klasycznego

Masaż wykorzystuje rozmaite techniki oddziaływania na skórę, tkanki podskórne, krążenie krwi i limfy czy mięśnie głębokie. Ideą masażu jest przede wszystkim stymulacja krążenia krwi i limfy, co sprzyja lepszemu dotlenieniu i odżywieniu tkanek, nasileniu gojenia stanów zapalnych oraz procesów regeneracyjnych. Znajduje to zastosowanie w leczeniu kontuzji sportowych i regeneracji powysiłkowej mięśni. Ale nie tylko.

Masaż to uznana technika leczenia zespołów bólowych, zwyrodnień układu ruchu, ograniczenia ruchomości stawów i mięśni. Uzupełnia rehabilitację po urazach czy udarze, a także niweluje wady postawy, stany napięcia mięśniowego, bezsenność, osłabienie mięśniowe czy przewlekłe zapalenie nerwów.

Masaż klasyczny krok po kroku

Zabieg masażu powinien rozpocząć się od konsultacji mającej na celu zdefiniowanie problemu zdrowotnego oraz ogólnego stanu zdrowia. Masaż polega na wykonaniu określonych ruchów dłonią, rzadziej specjalnym aparatem, które oddziałując z różną siłą na skórę i mięśnie mogą dawać efekt uspokajająco – relaksujący lub pobudzający. W celu urozmaicenia masażu i zwiększenia jego efektywności mogą być wykorzystywane preparaty poślizgowe, rozgrzewające czy przeciwbólowe.

Stosowane techniki masażu to głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje, wstrząsanie oraz wałkowanie. Najczęściej masaż rozpoczyna się od technik delikatniejszych, stopniowo nasilając siłę oddziaływania na powierzchnię ciała. Średnio zabieg masażu trwa 30 minut, ale nie jest to sztywną regułą; tak naprawdę czas zabiegu i technika jego wykonania dopasowywane są indywidualnie do klienta.

Przeciwwskazania do masażu klasycznego

Masaż nie może być wykonywany u wszystkich. Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania tego typu zabiegu. Są to m. in ciąża, menstruacja, temperatura ciała powyżej 38 stopni czy wczesne zmiany pourazowe o charakterze złamań, skręceń, zwichnięć, nadwyrężenia mięśni czy stawów.

Inne sytuacje wykluczające możliwość wykonania masażu to nadciśnienie, problemy z krzepliwością krwi, zmiany skórne, nowotwory, ostre i podostre stany zapalne czy tętniaki i żylaki. Także kamica nerkowa czy aktywna choroba wrzodowa żołądka stanowią przeciwwskazanie do masażu klasycznego.

Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA z Warszawy