Skip to content Skip to footer

Drewniana czy plastikowa skrzyniopaleta?

Na rynku dostępne są skrzyniopalety składane z drewna lub plastikowe. Wykorzystuje się je w celu przetransportowania i przechowywania różnego typu produktów. Dzięki swojej praktyczności znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle. To na jakie w ostateczności skrzyniopalety się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Co warto wiedzieć o skrzyniopaletach i czym kierować się podczas ich wyboru?

Wybieramy skrzyniopalety składane – na które się zdecydować?

Znaczna część sadowników przechowuje swoje zbiory w skrzyniopaletach składanych, co jest niezwykle wygodne. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów transportowania i przechowywania owoców, a szczególnie jabłek i gruszek. Mamy do dyspozycji zarówno skrzyniopalety drewniane, jak i plastikowe. Te pierwsze produkowane są z drewna drew iglastych typu sosna czy świerk. Drewno drzew liściastych jest bowiem za miękkie. Dzięki wykorzystaniu twardszych gatunków można liczyć na to, że skrzyniopalety nie będą ulegać tak łatwo zniekształceniom, a przy tym pozostaną dość miękkie, a więc bez większego problemu możliwe będzie wyjęcie z nich zepsutych produktów żywnościowym. To samo dotyczy połamanych desek, które można wymienić. Nie można tego niestety powiedzieć o skrzyniopaletach plastikowych.

Szacuje się, że żywotność skrzyniopalet drewnianych wynosi w przybliżeniu około dziesięciu lat. Jest to dwa razy krócej, niż w przypadku skrzyniopalet plastikowych, gdyż zastosowane drewno nie jest poddawane impregnacji. W związku z tym wraz z upływem czasu drewno zaczyna próchnieć i atakują je grzyby. Koszt drewnianej skrzyniopalety wynosi średnio od sześćdziesięciu do ponad stu złotych za sztukę. Warto też podkreślić fakt, że drewno znacznie lepiej nadaje się do przechowywania produktów żywnościowych niż plastik.

A może plastikowa skrzyniopaleta?

Jak widać, drewniane skrzyniopalety mają swoje zalety i wady. Podobnie jest zresztą z tymi plastikowymi. Chociaż wiele przemawia na ich korzyść, to niestety nie są pozbawione minusów. Jeśli chodzi o skrzyniopalety składane z plastiku, to są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż drewniane. Mogą wytrzymać nawet do dwudziestu lat. Ponadto łatwo utrzymać je w czystości i można sięgać także po środki chemiczne. Dzięki temu z łatwością można pozbyć się grzybów z ich powierzchni, dzięki czemu nie wnikną one do wnętrza plastiku. Co więcej, plastikowe skrzyniopalety składane nie ulegają zniekształceniom i tak naprawdę nie ma potrzeby ich naprawiania. Oczywiście wszystko to przekłada się na wyższą cenę. Za plastikową skrzyniopaletę przyjdzie nam zapłacić około trzystu czy nawet czterystu złotych za sztukę.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną https://www.schoellerallibert.com/pl/products/foldable-large-containers/