Skip to content Skip to footer

Rodzaje wiat na przystanki

Wiata przystankowa jest to element miejskiego krajobrazu. Potocznie architekci i budowlańcy, nazywają wiatę przystankową meblem miejskim. Nazwa mebla miejskiego przylgnęła z powodu faktu, że w porównaniu do budynków lub innych konstrukcji, nie musi ona spełniać większości rygorystycznych wymogów prawnych. Wiaty na przystanki zmieniały i zmieniają się na przestrzeni lat, dlatego warto spojrzeć na nie z punktu widzenia designu, zastosowania oraz materiałów konstrukcyjnych.

Materiały wykorzystywane do budowy wiat

Wiata autobusowa na przystanku autobusowym, może być zbudowana z wielu rodzajów materiałów. Obecnie najbardziej szeroko stosuje się wiaty na przystanki, której konstrukcja jest ze stali, ściany boczne z hartowanego 8 milimetrowego szkła, natomiast zadaszenie wykonywane jest z poliwęglanu komorowego (przyciemnianego). Tego typu wiaty przystankowe są najbardziej popularne. Niezależnie od miasta do jakiego pojedziemy, designem różnić się one mogą, ale główna zasada wykonania jest taka sama. Spotkamy na pewno jednak wiaty na przystanki, które wykonywane są z innych materiałów. Beton to materiał, który był klasycznie wykorzystywany do budowy wiat przystankowych, w szczególności w terenie wiejskim oraz podmiejskim (przede wszystkim wiaty takie były na przystankach PKS). Obecnie zastępuje się ten typ budowy klasycznymi wiatami współczesnymi. Wynika to przede wszystkim czasu budowy oraz kosztów materiałów. Spotykamy również wiaty, które zbudowane są z takich materiałów jak drewno, żeliwo, aluminium lub innych rodzajów materiałów budowlanych. Generalnie wynika to z faktu, że są to wiaty, które oprócz ochrony przed złymi warunkami atmosferycznymi, mają za zadanie swym wyglądem wpasować się w otoczenie, lub same z siebie mają być ozdobą.

Czy wiata na przystanku może być tylko wiatą?

Wiata przystankowa firmy https://www.tejbrant.pl/pl/produkty/wiaty-przystankowe/ w klasycznym układzie ma zadaszenie, ściany, kosz na śmieci, rozkład jazdy i tabliczka z numerem linii jaka kursuje właśnie na tym przystanku. Pojawiły się jednak wiaty przystankowe, które oprócz ochrony przed złymi warunkami atmosferycznymi, oferują również inne funkcje. Wiaty takie mają za zadanie ułatwiać życie w przestrzeni miejskiej. Do ciekawszych rozwiązań należy połączenie wiaty na przystanki z publicznym szaletem oraz wydzielenie części wiaty przystankowej i zorganizowanie w niej zamkniętej palarni. Takich rozwiązań możemy spodziewać się coraz więcej, ponieważ przystanki są to miejsca gdzie przewija się coraz więcej osób, co sprawia że są dogodną lokalizacją dla wielu takich inicjatyw.