Skip to content Skip to footer

Przester gitarowy – podstawowe informacje

Gitara elektryczna to jeden z najpopularniejszych instrumentów, cieszący się dużym uznaniem z uwagi na możliwość zastosowania go w przeróżnych gatunkach i stylach muzycznych. W tym celu stosowane są dodatkowo efekty podłogowe, pozwalające na uzyskanie zmian w brzmieniu gitary.

Co daje przester?

Początek przygody z gitarą elektryczną zwykle polega na zakupieniu instrumentu i wzmacniacza. Gra na takim sprzęcie powoduje jednak po pewnym czasie nudę i chęć odkrywania nowych możliwości brzmieniowych. Pomóc w tym mają urządzenia elektryczne, zwane powszechnie kostkami, pełniące funkcje efektów gitarowych. To właśnie dzięki nim z instrumentu wydobyć można szereg całkiem innych niż do tej pory dźwięków.

Rynek muzyczny oferuje dziś ogromną ilość kostek wraz z zasilaczami do efektów. Do najpopularniejszych należy z całą pewnością przester, występujący w trzech rodzajach: overdrive, fuzz i distortion. Przestery typu overdrive i distortion mają dość podobne do siebie brzmienia, które często trudno rozróżnić początkującemu muzykowi. Pierwszy z nich jest jednak nieco lżejszy i miększy, dlatego wykorzystuje się go w gatunkach takich jak pop czy blues, natomiast ostrzejszy distortion to doskonałe rozwiązanie do grania mocno rockowego lub wręcz metalowego.

Co wybrać?

Decydując się na przester trzeba wziąć pod uwagę fakt, że brzmienie poszczególnych efektów różni się także w zależności producenta. Gitarzyści chętnie stosują kostki renomowanych firm, takich jak Fulltone, Roger Mayer czy Carl Martin, jednak każdy musi dokonać wyboru zgodnie z indywidualnymi potrzebami, upodobaniami i umiejętnościami. Sklepy oferują bowiem przestery dostosowane do poziomu zarówno zawodowego muzyka, jak i amatora, który jest dopiero na początkowym etapie lub grę na gitarze traktuje jedynie jako hobby, nie zamierzając dawać profesjonalnych koncertów.

Zasilacz do efektów

Warto pamiętać, że kupienie samego przesteru, nawet najlepszego jakościowo, nie załatwia jeszcze całej sprawy. Ważny jest również zasilacz do efektów, który zapewnia odpowiednie brzmienie, pozbawione jakichkolwiek usterek. Z dostępnością do tego typu akcesoriów muzycznych nie ma dziś na szczęście problemu – rynek oferuje ogrom możliwości. Kłopot może być jedynie z prawidłowym doborem zasilacza do efektów – nie wszystkie modele będą współgrały z każdą kostką. Istotny jest m.in. rodzaj prądu, napięcie, natężenie czy polaryzacja. Trzeba mieć więc pewne doświadczenie i wiedzę w tym zakresie, by podjąć dobrą decyzję. Źle dobrany zasilacz do efektów może doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://rocktone.pl/c/2/przester-efekty-podlogowe.html