Skip to content Skip to footer

Dlaczego monety kolekcjonerskie to dobra inwestycja?

Inwestycja w numizmatykę jest obecnie coraz bardziej popularnym sposobem na lokowanie kapitału. Najbardziej opłaca się inwestycja w złote i srebrne monety kolekcjonerskie o niedużym nakładzie.

Opłacalna inwestycja

Szansa na większy wzrost wartości jest tym większa, im mniejsza ilość monet została wypuszczona na rynek. Wszystkie kupowane monety powinny być w stanie menniczym, czyli idealnym. Nie mogą posiadać uszkodzeń i zabrudzeń na powierzchni, a najlepiej żeby nie przejawiały żadnych wad widocznych okiem nieuzbrojonym. Najlepiej trzymać wszystkie zakupione złote i srebrne monety w dobrze zabezpieczonym miejscu, dzięki czemu będą one chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Warto również zatrzymywać wszystkie certyfikaty i zaświadczenia o oryginalności wyrobów.

Wartość monet

Monety kolekcjonerskie są droższe od tych standardowych, a tym samym bardziej ryzykowne. Jednak ich wartość może z czasem wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent wartości. Kupno przykładowej srebrnej monety kolekcjonerskiej za jej początkową równowartość wiąże się możliwością sprzedaży jej ze znacznym zyskiem. Natomiast wartość zwykłych złotych lub srebrnych monet zależy jedynie od wartości kruszcu, dlatego zysk może być minimalny lub żaden. Monety kolekcjonerskie nigdy nie są warte mniej od inwestycyjnych, a mogą być od nich nawet droższe. Wybór odpowiedniej złotej lub srebrnej monety kolekcjonerskiej pozwala na zarobek nawet wyższy, niż w przypadku inwestycji w metale szlachetne.

Brak podróbek

Wiele monet kolekcjonerskich posiada liczne artystyczne zdobienia i różne drobne szczegóły. Tego typu materiał jest bardzo drogi i trudny do podrobienia dla kogoś, kto mógłby czerpać jakiekolwiek zyski z oszukiwania inwestorów. Precyzyjnie wykonane monety kolekcjonerskie są praktycznie niemożliwe do szybkiego i łatwego skopiowania metodom znanym fałszerzom. Warta zachodu jest wyłącznie produkcja na wielką skalę, którą wykonuje mennica. Dla fałszerze podrabianie numizmatów przeznaczonych jedynie dla niezbyt szerokiego grona nabywców nie jest po prostu opłacalne. Rynek na każdą monetę jest oprócz tego dość mocno ograniczony. Dlatego znacznie łatwiejsze i pewniejsze jest dla fałszerzy podrabianie znanych monet, na które wciąż jest spore zapotrzebowanie ze strony nieświadomych kolekcjonerów. Znacznie częściej łapią się oni na podróbki monet rozpoznawalnych na całym świecie, a nie kopie okazjonalnych egzemplarzy kolekcjonerskich.

źródła http://www.coinart.pl/